مرکز پوست ، مو و زیبایی
دکتر احمد قنبری

عضو آکادمی طب زیبایی آمریکا
          انجمن جراحان و انجمن لیزر ایران

بوتاکس

بوتاکس دارویی است که برای درمان و ترمیم خطوط اخم و چروک ثبت شده است. و توسط(FDA اداره دارو و غذای آمریکا) به رسمیت شناخته شده است.
این روش یکی از روشهایی است که در آمریکا بیشترین استفاده برای زیبا‌سازی و از بین برد چین و چروک صورت استفاده می‌گردد و بیشترین طرفداران آن هالیوودیها هستند.
این دارو چین و چروک صورت را بدون نیاز به جراحی از بین می برد. چین های افقی پیشانی و خط اخم را از بین می برد و خطوط اصطلاحا ( پاکلاغی ) دور چشم را هم درمان می کند.
بو تاکس یک اثر درمانی معجزه آسا دارد.کاربرد دیگر بوتاکس در زیبایی، استفاده از ان برای تغییر حالت چهره و ابرو است.
با انتخاب اینکه در چه موضعی بوتاکس را تزریق کنیم می توان نیمه خارجی ابرو را بالا برد و حالت بسیار زیبا و لطیف به ابرو و چهره داد، و در درمان افتادگی ابرو و پلک استفاده کرد.

یک کاربرد دیگر بوتاکس استفاده از آن برای از بین بردن تعریق زیاد است. که با تزریق در نواحی با تعریق زیاد نظیر زیربغل می توان تعریق آن ناحیه را برای ماهها بلوک کرد.

 

 

چروکها و خط های اضافی چهره چگونه به وجود می آیند؟

آیا فقط مساله پیری است ؟ تماس با نور آفتاب ؟سیگار؟ استرس زیاد ؟ در مجموع اینکه پوست چگونه پیر می شود و چروک ظاهر می شود یک پروسه پیچیده ای است که مربوط به تغییرات سلولی، خالی شدن محتویات کلاژن پوست، کمبود هورمونی، آسیب های ناشی از رادیکالهای آزاد و . . . می باشد و در واقع تاثیری است از مجموع چند فاکتور.
خطوطی که بین دو ابرو ایجاد می شوند به علت انقباض و حرکت ماهیچه های آن ناحیه است که با مرور زمان رخ می دهد. در واقع این خطوط نشانگر احساسات ما هستند که روی چهره مان نقش می بندند . مثلا وقتی خشمگین یا ناراحت می شوید ابروهایتان را به هم می فشاریدو ماهیچه های سطحی منقبض شده و پوست روی خود را چین دار می کنند. با گذشت سالها این عمل که مرتب تکرار می شود باعث عمیق تر شدن این چینهای موقت می شود و چینها بصورت شکاف دایمی در می آیند. پوست زنان نسبت به پوست مردان لطیف تر و پرتحرک تر (Animated) است و این خطوط در چهره زنان بیشتر به چشم می خورد و دائمی تر هم می ماند.

– داروی بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک پروتئین خالص شده و به دست آمده از نوعی میکروب بنام کلستریدیوم بوتولینوم ست که برای کاهش و ازبین بردن موقت خطوط اخم و خطوط چهره تجویز می شود.
در طی درمان مقادیر بسیار اندکی از دارو داخل ماهیچه های مسئول چین و چروک تزریق می شود. درمان معمولا حدود ۱۰ دقیقه طول
می کشد. نتایج درمانی معمولا سریع ظاهر می شود.
چه نوع چروک‌ها‌یی توسط بوتاکس برطرف میشود؟

چروکهای صورت به دودسته تقسیم میشوند:

چروک‌های استاتیک که در حالت استراحت پوست، بر روی آن مشاهده می‌شوند.
این چروک‌ها عمدتاً معلول عوامل مضر و آسیب‌رسان خارجی نظیر آفتاب هستند و در نتیجه تغییر بافت اصلی پوست ایجاد می‌شوند.این چروک‌ها کمتر به بوتاکس پاسخ می‌دهند.
چروک های داینامیک که در نتیجه فعالیت زیاد عضلانی در ناحیه صورت پدیدار می‌شوند و عمدتاً ناشی از عادت‌های غلط و عوامل آسیب‌رسان داخلی هستند. این چروک‌ها معمولاً در یک‌سوم فوقانی صورت مشاهده می‌شوند.
چروک‌های شعاعی اطراف چشم‌ها موسوم به چروک‌های پاکلاغی یا پنجه‌کلاغی، چروک‌های افقی پیشانی و چروک‌های اخم ناحیه میانی صورت از این نوع هستند.
چروک‌های دینامیک معمولاً از چروک‌های استاتیک سطحی ترند و به‌خوبی به درمان با تزریق ماده بوتولینوم پاسخ می‌دهند. استفاده از ماده بوتولینوم، روشی انتخابی و مطمئن برای کاهش چروک‌های دینامیک دور چشم، چروک‌های افقی پیشانی و چروک‌های اخم صورت است.
مکانسم عمل بوتاکس و طول مدت آن:
بوتاکس که وارد ماهیچه می شود با فلج کردن ماهیچه باعث شل شدن آن می شود و در نتیجه چین و چروک روی پوست ماهیچه از بین می رود. بوتاکس فقط روی نواحی خاص تزریق می شود و عضلاتی که باعث حفظ حالت کمانی ابروها هستند دست نخورده باقی می مانند و در نتیجه باعث ظاهری زیبا می شود.
بعد از تزریق، ۳-۵ روز طول می کشد که تغییرات معجزه آسا دیده شود و بعد از ۱۵ روز حداکثر تغییرات را شاهد خواهیم بود.
اثر درمان معمولا ۳تا ۵ماه باقی می ماند و با مرور زمان اثر دارو کم شده و چین ها کم کم بر می گردند. بعد از ۲-۳ سال درمان ( که در فاصله های چند ماه از هم صورت می گیرد ) دیگر نیاز به بوتاکس کم خواهد شد و می توان فواصل تزریق را طولانی تر  کرد.
بوتاکس با مکانیسم بلوک میانجی عصبی که باعث تحریک عضله می شود و انقباض عضلانی ایجاد می کند عمل می کند .

– آیا استفاده از بوتاکس بی خطر است ؟

بوتاکس روشی کم‌عارضه است و عوارض مطرح‌شده برای آن نادر، جزئی و گذرا هستند. از عارضه‌های بی‌اهمیت و گذرای بعد از تزریق می‌توان به قرمزی محل تزریق، ورم موضع، خون مردگی به خصوص در نواحی دور چشم، درد محل تزریق، سردردی که ممکن است تا ۳ ساعت طول بکشد، تهوع مختصر، ضعف عمومی و خارش اشاره کرد. بعضی عوارض احتمالی دیررس که اهمیت بیشتری دارند نظیر دوبینی، افتادگی پلک و ابرو نیز مطرح هستند. البته این احتمال وجود دارد که بوتاکس به اشتباه به ماهیچه‌های کناری تزریق شود یا حتی در اثر تزریق عمیق روی آنها تاثیر بگذارد. تزریق بوتاکس به ماهیچه بالا برنده پلک موجب افتادگی کامل یا بخشی از پلک به مدت شش تا هشت هفته می‌شود. از جمله تاثیرات ثانویه تزریق بوتاکس می‌توان به خشکی موقتی چشم، اشک، تورم پلک، خطای دید، التهاب قرنیه، هماتوم یا تراوش و تجمع موضعی خون که به زودی منعقد می‌شود، دردهای موقتی و سوزش خفیف اشاره کرد.
توجه داشته باشید که در صورت بروز ورم شدید در ناحیه تزریق ماده، خونمردگی وسیع و نیز مشاهده افتادگی در پلک و ابرو باید پزشک را از آنها مطلع کرد.
هم اکنون بوتاکس در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده از آن برای زیبا‌سازی صورت می شود. و هنرپیشه های هالیودی بیشترین مصرف کنندگان این ماده می‌باشند.

– چه کسانی نباید از بوتاکس استفاده کنند ؟

کسانی که در محل تزریق دچار عفونت هستند و کسانی که حساسیت مفرط به محتویات بوتاکس دارند و بیماران نورولوژیک مانند ALS ، میاستنی گراو، سندرم لامبرت ایتون ممکن است دچار عوارض جدی شوند همچنین استفاده از بوتاکس در حاملگی، شیردهی و بیماریهای نورماسکولار توصیه نمی شود.

– هر جلسه درمان چقدر طول می کشد؟

تزریق بوتاکس برای زیبایی حداکثر ۱۰ دقیقه طول می کشد و یک روش غیر جراحی است
چند تزریق خیلی کوچک صورت می گیرد و در طی چند روز شاهد از بین رفتن و بهبود چینهای متوسط تا شدید خواهیم بود. بعد از تزریق هیچ نیازی به استراحت و… وجود ندارد تا حدی که می توانید این عمل را حین غذا خوردن پشت میز غذا هم انجام دهید.

– آیا درمان با بوتاکس دردناک است؟

نا راحتی ناشی از تزریق معمولا خفیف و کوتاه است. هیچ بی حسی لازم نیست .

– هر چند وقت یکبار باید درمان را تکرار کرد؟

تا زمانی که نتایج دلخواه شما وجود داشته باشد هر زمانی می شود درمان را تکرار کرد .

برچسب ها : ،

45 پاسخ به “بوتاکس”

 1. کرباسیان گفت:

  ابروهای من به شدت می‌ریزد .آزمایش تیر رویید هم دادم مشکلی نداشتم .لطفا راه حلی پیشنها د کنید

 2. نارین گفت:

  سلام وقت بخیر، بین دو ابروم چین عمیقی افتاده بیشتر شبیه چال هستش تا چروک، ٢٥ سال دارم پوستمم خوبه همیشه دوستامم بهم میگن که چطور پوستت انقد بشاشه! قبلنا ابروهامو غیر ارادی زیاد درهم میکشیدم اما طوریم نمیشد!! و حالا باوجود اینکه خیلی وقته اون عادت رو ترک کردم اینطور شده نمیدونم عوارضش داره الان نشون میده یا نه بخاطر یه چیز دیگه‌س، یه مدتم صورتم چاق بود بهتر بود زیاد معلوم نبود، حالا بنظر شما دلیل اصلیش چییه! باید بوتاکس کنم راه حل دیگه‌ی نیست؟ یا اگه صورتم دوباره چاق بشه درست میشه؟ توروخدا کمکم کنید احساس میکنم هرروز بیشتر میشه بخدا فکرو ذهنمو مشغول کرده اینجام دکتر و متخصص پوست خوب نداریم بوتاکس هم فک نکنم انجام بشه. البته اگه راه دیگه‌ی باشه به بوتاکس ترجیح میدم لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  • admin گفت:

   درود بر خانم نارین
   باتوجه به توضیحات شما
   بنظر میرسه مشکل شما ناشی از خوابیدن روی صورت باشه
   باید علاوه بر ترک این عادت غلط
   هم از بوتاکس و هم از فیلر برای شما استفاده کرد
   دکتر قنبری

 3. بهاره گفت:

  با سلام بعد از انجام بوتاکس دچار افتادگی بلک بالایی شدم بخصوص موقع خندیدن متوجه شدم حالت چشمم عوض شده به جای زیباتر شدن زشت شدم !ابروهام به جای اینکه بالاتر بره انگار روی بلکم خوابیده فکر کردم شاید بعد از یکماه این حالت از بین بره ولی نرفته. لطفا منو راهنمایی کنید آیا درمان خاصی برای این موارد هست؟یعنی باید به متخصص مراجعه کنم یا این مورد خود به خود رفع میشه؟چه مدت طول میکشه؟با تشکر.

  • admin گفت:

   درود بر خانم بهاره
   بهتره به همون پزشکی که برایتان بوتاکس رو انجام داد برید
   البته درمانهایی هست
   انشالله مشکلتون حل میشه
   دکتر قنبری

 4. محدثه گفت:

  سلام وخسته نباشید من دختری 23ساله هستم و بالای پلکم پف و افتادس البته مادرزادیه میخواستم بپرسم با بوتاکس مشکلم حل میشه زیادم عمیق نیست هزینشم میشه بپرسم؟

  • admin گفت:

   درود بر خانم محدثه
   بله بوتاکس یکی از راهکار های مناسب برای شماست
   آدرس در ذیل سایت هست
   دکتر قنبری

 5. مریم گفت:

  سلام خواستم ببینم درسته که بعد از هفت هشت بار بوتاکس کردن پوست شل میشه و میفته؟

  • admin گفت:

   درود بر خانم ناهید
   این حرفها از جمله خرافاتی هستند که متاسفانه رواج زیادی هم دارند
   دکتر قنبری

 6. شهین گفت:

  آیا بوتاکس درصورتیکه پزشک و مواد خوب باشد عوارض جانبی واسه خود پوست دارد یا نه؟آیا بعد از مدت باعث شل شدن و افتادگی پوست می شود؟

  • admin گفت:

   درود بر خانم شهین
   در این صورت عوارض به حداقل میرسد
   ولی شلی و افتادگی پوست جزو خرافات هست
   که متأسفانه رواج زیادی دارد
   دکتر قنبری

 7. farideh گفت:

  سلام خسته نباشید.من 28سالمه وتاالان3بابوتاکس زدم وآخرین بارتقریبا6ماه پیش بوتاکس زدم ولی احساس میکنم البته بهم میگن افتادگی پلک پیداکردم یعنی پشت چشمم خیلی پف کرده وتاحدودی مثل چینی هاشدم چیکارکنم مجددابوتاکس بزنم یانه ضمنازیرچشمم2خط درازافتاده که اذیتم میکنه پیشنهادتون چیه باتوجه به سنم ممنونم

  • admin گفت:

   درود بر خانم فریده
   هرچند که با توجه به توضیحات شما ,گویا تکنیک تزریق برایتان درست نبوده ولی
   حتما از منافع بوتاکس استفاده کنید
   دکتر قنبری

 8. ن. گفت:

  سلام.خسته نباشید.من چروکهای ریز زیادی زیر چشمم دارم.که بیشتر موقع خنده ایجاد میشه.36 سالمه.9ساله بوتاکس میزنم.بنظر شما،تزریق چربی،زیر چشمم،تاثیر خوب و قابل توجهی خواهد داشت؟چون دیگه با بوتاکس،ازبین نمیره

  • admin گفت:

   درود بر خانم یا آقای ن.
   واقعا شما چطور انتظار دارید که من بدون معاینه به شما جوابی منطقی بدهم
   اصلا من هم جواب بدهم
   شما چرا باید بپذیرید ؟؟؟؟!!!!
   لطفا برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید
   دکتر قنبری

 9. پ گفت:

  سلام من ب پیشنهاد دوستم میخام بوتاکس کنم چون چینو چروکه صورتم خیلی کم هستن,۲۳سالمه..پیشنهاد شما چی
  هست.

  • admin گفت:

   درود بر خانم پ
   بهتره اول برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید تا به پیشنهاد متخصص زیبایی گوش کنید
   دکتر قنبری

 10. سين گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشيد
  دخترى 21ساله هستم که جاى آبله به صورت فرورفتگى، دقيقا در کنار ابروى من وجود دارد، براى درمان چه روشى را پيشنهاد مى کنيد؟ آيا درمان موجود باعث همسطح شدن اين فرو رفتگى با بقيه پوستم خواهد شد؟ ممنون از راهنمايي و پاسخ شما

  • admin گفت:

   درود بر خانم سین
   درمان احتمالا یا پانچ و یا سابسیژن خواهد بود
   برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید
   دکتر قنبری

 11. فی فی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  سوالی از خدمتتون داشتم. سی ساله هستم و مدت هشت روزه که بوتاکس زدم و پلک چپم به شدت افتاده به شکلی که دیدم مختل شده به پزشکم مراجعه کردم و فقط قطره فنیل افرین تجویز کرد.خیلی ناراحتم و نمی تونم در عموم ظاهر بشم..ایا کار دیگه ای هست که برای بهبود سریعتر انجام بدم؟ واینکه ایا دفعات بعدی هم اگه بوتاکس بزنم امکان ایجاد این مشکل چند درصد است؟
  ممنون

  • admin گفت:

   درود بر خانم فی فی
   درمان با فنیل افرین دوره افتادگی را کمتر میکند
   در تزریق بعدی مشکل خاصی ندارید
   درمان جانبی شامل لیزر است
   دکتر قنبری

 12. باران گفت:

  سلام دکتر .
  دوهفته است بوتاکس کرده م و ولکم به شدت افتاده نه تنها دیدم مختل شده
  توی جمع نمیتونم ظاهر بشم و روحیه م رو داغون کرده .
  درمان جانبی با لیزر که فرمودید چیه ؟
  چیکار باید کرد که سریعتر خوب بشه و آیا به حالت اول برمیگرده یا احتمال هست که همینطور بمونه

  • admin گفت:

   درود بر خانم باران
   با استفاده از ابزار کم توان تا خدا اوضاع برایتان بهبود پیدا میکند البته درمان دارویی هم دارد که باید با پزشکتان مشورت کنید
   ولی همه این مشکلات گذرا هستند و اصلا جای نگرانی نبست
   دکتر قنبری

 13. مريم گفت:

  ﺑﺎ ﺳﻼم و ﺧﺴﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﯿﺪ
  دختري 26 ساله هستم كه ابروهاي افتاده اي دارم. ميخواستم بدونم با تزريق بوتاكس اين مشكل حل ميشه. در ثاني بعد از تزريق ﭼه مدت طول ميكشه تا بوتاكس اثر كنه.

  ممنون از راهنمايي شما

  • admin گفت:

   درود بر خانم مریم
   بله بوتاکس انتخاب مناسبی هست و از البته امبدینگ هم میتوانید سود ببرید
   اثر بوتاکس حدود ۱۰ روز بعد مشهود است
   دکتر قنبری

 14. نگارین گفت:

  سلام من 3 ماه پیش، تزریق بوتاکس برای خطوط اخم و پیشانی انجام دادم. ولی کامل اثر نکرده و هنوز بعضی خطوط قابل مشاهده هستند. آیا راه کم خطر دیگری برای رفع خطوط اخم وجود دارد؟

  • admin گفت:

   درود بر خانم نگارین
   بهترین و کم خطر ترین درمان برای خطوط پیشانی ترزیق بوتاکس هست
   البته نوع بوتاکس و تکنیک صحیح تزریق نقش مهمی در اثر بخشی ان به عهده دارد
   ضمن اینکه لیفت با نخ نیز میتواند یکی از انتخاب های شما باشد
   برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید
   دکتر قنبری

 15. سارا گفت:

  با سلام
  خواهر من موهای پر وخوبی داشت، ولی متاسفانه در سن 17،18 سالگی به یکباره ریزش شدید پیداد کرد و موهاش شد یک سوم مقدار اول،هنوز م
  هم متاسفانه به همون شکله ،لطفا راهنمایی کنیدد و اینکه راه حل درمان چیه و دلیل این وضعیت دهشتناک چیه؟

  • admin گفت:

   درود بر خانم سارا
   باید ایشون رو معاینه کنم و اول باید علت تشخیص داده شود سپس درمان
   دکتر قنبری

 16. marya گفت:

  سلام خسته نباشید دوروزه بوتاکس زدم اما اطراف چشمم کبود شده و ورم کرده یه کم خارش داذم و پوست اطراف چشمم یه کم زرد شده .به دکترم مراجعه کردم دوتا کورتون بهم تزریق کرد خیلی میترسم خواهشا راهنمایبم کنین

  • admin گفت:

   درود بر خانم مریم
   شما دچار حساسیت به بوتاکس هستید
   توصیه میکنم دیگر از بوتاکس استفاده نکنید
   دکتر قنبری

 17. marya گفت:

  هنگام تزذیق بیحال شدم نمیتونستم نفس بکشم یه چنددقیقه طول کشید تا بهتر بشم چرا این حالت برام پیش اومد؟؟مشکلی برام ایجا نمیشه؟؟توصیه تون چیه؟؟؟خیلی مضطربم کمکم کنین

 18. مريم گفت:

  سلام، خسته نباشين. روآكوتان مصرف مي كنم منعي براي بوتاكس ندارم؟

  • admin گفت:

   درود بر خانم مریم
   راکوتان مانعی برای بوتاکس نیست.
   در صورت تمایل برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید.
   دکتر قنبری

 19. نسرین گفت:

  سلام.. من ۳۲ سالمه و با توجه به سنم چین و چروک خاصی ندارم جز خط وسط ابرو که جدیدا به دلیل اخم کردن زیا شب تا صبح بوجود آمده.. میخاستم بپرسم راه کم هزینه تری از بوتاکس برای من وجود داره و اینکه چژور میتونم جلوی اخم کردن هنگام خواب رو حذف کنم.

 20. الناژ گفت:

  سلام. وقتتون بخیر .من حدود 15 روز پیش بوتاکس پیشونی و دور چشم داشتم گالان حدود 1 هفته است دچار دو بینی فوق العاده آزار دهنده ای شدم. به دکترم گفتم ایشون ویتامین های ب 1و ب 12 را تجویز کردن. میخواستم بدونم خطری نداره ؟ چه مدت طول میکشه که اثرش بره و دوبینی رفع شه؟
  با سپاس

  • admin گفت:

   درود بر خانم الناز
   دو بینی یکی از عوارض تزریق بوتاکس هست
   حدود یک تا دوماه طول میکشد تا دوبینی از بین برود ولی اصلا خطرناک نیست
   دکتر قنبری

 21. میلاد گفت:

  سلام . خسته نباشید . من 3 ماهی میشه پیشانیمو بوتاکس کردم.اما بعد از یک ماه روی پیشانیم دونه های زیر پوستی ریز زد.و الان حدود 40 روزه ریزش موی شدید پیدا کردم . و توی فرق سرم دونه میزنه.میتونه واسه دز زیاد بوتاکس باشه؟ یا حساسیت اون؟ اخه یه پک دیسفورت واسه من استفاده کرد دکتر

 22. مریم گفت:

  سلام خسته نباشید من وقتی میخندم لثه هام مشخص میشه میخواستم ببینم با تزریق بوتاکس میشه کمترش کرد؟شمااین کارو انجام میدین؟

  • admin گفت:

   درود بر خانم مریم،
   بله مشکل شما با تزریق بوتاکس کاملا حل میشود.
   در صورت تمایل میتوانید تشریف بیاورید.
   دکتر قنبری

 23. atena گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر
  سوال بنده این هست که آیا راهی برای تزریق بوتاکس وجود دارد که ابرو را بتوان کاملا تکان داد؟ یعنی مثل حالت عادی با بالا دادن ابرو کل ابرو بالا برود، هم نیمه ی داخلی و هم نیمه ی خارجی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *