ریزش مو آندروژنیک چیست

ریزش مو آندروژنیک چیست

ریزش موی مردانه (آندروژنیک)

در حقیقت این بیماری فقط اختصاص به مردان ندارد بلکه خانمها نیز به آن مبتلا می گردند . اساس بیماری ناشی ازافزایش میزان هورمون مردانه و یا حساسیت زیاد فولیکول ها به هورمون مردانه یا همان تستسترون می باشد . تستسترون در بدن توسط آنزیمی به نام ۵ آلفاردوکتاز تبدیل به هورمون دیگری به نام D.H.T یا (دهیدرتستسترون ) می گردد . این هورمون بارها قوی تر از خود تستسترون می باشد .

فقرجریان خون پوست سرنقشی در ایجاد طاسی با طرح مردانه ندارد. یکی از چیزهایی که معمولاً در ریزش مو با طرح مردانه مشاهده می گردد پوست و موی چرب می باشد. دلیل این مسئله آن است که هورمون های مردانه هم بر فولیکول مو اثرگذارهستند و هم موجب افزایش ترشح غدد چربی پوست می گردند ولی چربی زیاد مو یا شوره شدید نقشی در بروز طاسی با طرح مردانه ندارند. قبلاً معتقد بودندکه کار فکری زیاد باعث بروز ریزش مو با طرح مردانه می گردد ولی درحال حاضر این نظریه رد شده است. استفاده از هورمون های مردانه برای پرورش اندام باعث بروزآلوپسی آندروژنتیک می گردد .سه عامل در بروز ریزش مو با طرح مردانه دخالت دارند:

الف) ژنتیک

بدون زمینه ژنتیکی مثبت طاسی با طرح مردانه رخ نمی دهد. لازم به ذکر است که تعداد زیادی ژن در این بیماری دخالت داشته و ژن های مسئول این عارضه می توانند هم از پدر و  هم ازمادربه ارث برده شوند ولی بدلایل ناشناخته تأثیر ژنی که از سمت مادری فرد به ارث برده شده است بیشتر از سمت پدری می باشد. نکته جالب توجه این است که متجاوز از بیست درصد افراد دارای طاسی با طرح مردانه هیچگونه سابقه ژنتیکی مثبت دال بر این عارضه ندارند.

ب) هورمون مردانه

هورمون یک ملکول شیمیایی بسیار قدرتمنداست که به مقدارخیلی کم توسط غددگوناگون بدن (مانند تیروئید، تخمدان، بیضه، غده فوق کلیه و غیره) ساخته شده و وارد جریان خون می شود. هورمون ها از طریق جریان خون به سراسر بدن رسیده و اثرات خود را به طرز وسیعی دراندام های هدف (و گاهی همه بافت های بدن) اعمال می نمایند. هورمون های جنسی مسئول بروز صفات جنسی درمرد و زن در زمان بلوغ بوده و از تخمدان ها (درخانم ها)، بیضه ها (درآقایان) و غدد فوق کلیه (در هر دو جنس) ترشح می شوند.مهمترین هورمون جنسی مردانه تستوسترون می باشد.

پ) زمان

وجود هورمون های مردانه و ژنتیک مثبت به تنهایی برای بروز طاسی با طرح مردانه کافی نبوده و با شروع بلوغ درفرد بایستی زمان کافی گذشته و فولیکول های مو بطور مداوم در معرض تماس با هورمون های مردانه باشندتا طاسی اتفاق بیافتد. وقتی که روند طاسی با طرح مردانه آغازشد معمولاً با سرعت ثابت به پیش نرفته و سرعت پیشرفت آن درزمان های گوناگون متغیربوده و حتی گاهی برای مدت زمانی بطورکلی متوقف می شود. سن شروع، سرعت پیشرفت و متوقف شدن طاسی با طرح مردانه در هرشخص متفاوت با دیگری است و بستگی به میزان بروز ژنتیک مثبت وی، غلظت هورمون های مردانه د رجریان خون،  فاکتورهای محیطی و عوامل ناشناخته دیگردارد.

D.H.T موجب ایجاد پدیده ای بنام مینیاتوریزاسیون می گردد که در حقیقت در پی هر دوره از رویش و ریزش مو هم از قطر فولیکول و هم از ارتفاع فولیکول کاسته می شود تا جایی که دیگر فولیکول برای همیشه از دست می رود .

طبقه بندی ریزش مو در آقایان بر اساس سیستم Norwood  می باشد.

در خانم ها نیز ریزش مو با طبقه بندی Ludwig  انجام می گردد.

چند مشکل اساسی در درمان ریزش مو وجود دارد :

مشکل اول : اینکه فقط یک داروی واقعی و مؤثر در کنترل درمان ریزش مو وجود دارد که داروئی است به نام فیناستراید یا پروشیا ، این دارو مهار کننده آنزیم ۵- آلفاردوکتاز است که مانع تولید D.H.T می شود.

مشکل دوم : در صورت مصرف خوراکی فیناستراید ، این دارو در کل بدن پخش و توزیع شده و تولید D.H.T را در کل بدن کاهش می دهد لذا در پی مصرف خوراکی دارو عوارضی همانند کاهش میل جنسی ، بزرگ شدن سینه ها و ناتوانی جنسی را در پی دارد .

مشکل سوم : این است که درمان ریزش مو یک درمان بلند مدت است که سالها به طول می انجامد در نهایت مشکل اصلی این است که نمی توان فیناستراید به مدت طولانی به بیمار تجویز کرد .

درمان شامل روشهایی همچون درمان سنتی خوراکی و موضعی و درمانهای جدیدتر مانند  مزوتراپی کلاسیک  و مزوتراپی بیولوژیک ( PRP)  می باشد . که البته اگر مزوتراپی بیولوژیک به درستی و با دقت زیاد انجام شود بسیار اثر بخش تر از بقیه روشها می باشد.

۸۸ دیدگاه

 1. سلام ایا میشود بلا فاصله بعد از کاشت مؤ PRp kard

 2. سلام بااین روش پی آر پی موهای ریخته شده برگشت پذیر هستند(ریزش موآندروژنیک)
  باتشکر اگر سریع پاسخ دهید

 3. ابتدا عرض سلام و ادب دارم خدمت شما بعدا خانم سی ساله هستم و تقریبا حدود پانزده سال میشود که از ریزش موی مزمن شاکی هستم تا حال تداوی خاصی انجام نداده ام ولی قبلا موهای پر پشتی داشتم و حال تقریبا ده فیصد موهام مانده همه اش تقریبا ریخته و ریزش مو به شکل عمومی بوده و موهای پیش رو بیشترریخته ماه گذشته یکسری أزمایشات انجام دادم یعنی ازمایش هورمون های غده تیرویید و تخمدان مثل تستسترون و ویتامین b12 و ویتامینd تقریبا ازمایشات مهمی که ضرورت بود اما نتایج همه نارمل بوده سوال من اینجاست که دلیل ریزش موى من چه بوده با این نتایج نورمال و بدون کدام سابقه کدام مریضی وآیا این نوع ریزش مو نوع اندروجینیک هست و یا ژینیتیک آیا تداوی دارد یا خیر؟ و در فامیلم پدرم طاسی سر دارد بعد از سن بالا این مشکل بوجود امده مادرم این مشکل را ندشته و همشیره ام دارد و برادم هم تقریبا دارد به مشوره سالم و مفید شما نیازمندم چه معینات دیگر و چه درمان توصیه مینمایید آیا تداوی دنبال کنم و یا تداوی ندارد ممنون از شما.

 4. با عرض سلام و خسته نباشید.
  من ۲۰ سالمه از ۳ سال پیش موهای سرم شروع به ریزش کرد و الان خیلی کم پشت شده.
  دلیلش رو نمیدونم دکتر هم رفتم چیزی نفهمید.موهام از وقتی شروع به ریزش کرد خیلی نازک شده و خیلی بد حالت و شکننده.پوست سرم هم خیلی چربه.ممنون میشم راهنماییم کنید که چکار کنم
  با تشکر

  • درود بر آقای محمد
   حتما پزشکی که شما بهش مراجعه کردید فهمید که شما دچار ریزش موی مردانه هستید
   اما از آنجاییکه شما دنبال یک درمان قطعی برای این بیماری هستید و نیز اینکه این بیماری درحال حاضر درمان قطعی ندارد
   لذا شما از درمان راضی نبوده و پزشکان را متهم کردید

 5. مهرپویا /

  با سلام من ۳۶ سالمه وموهام از ۲۲ سالگی داره میریزه از داروهای مختلفی مثل فیناستراید ومحلول ماینوکسیدیل هم استفاده کردم اثر بخشی دارند ولی موها ماندگار نیستن اوایل استرس زیاد داشتم ریزش زیاد بود ولی الان کم شده ریزش مو تا کی ادامه خواهد داشت ؟ با تشکر

  • درود بر آقای مهر پویا
   معمولا ریزش تا حدود ۴۰ الی ۴۵ سالگی ادامه دارد
   دکتر قنبری

 6. سلام من پسری ۱۹ ساله هستم و دچار ریزش موی شدید هستم امروز فینا پشیا ۱ میلی خریدم ولی رو اینترنت عوارض زیادی رو گفته حالا نمیدونم مصرف کنم یا نه برای کنترل ریزش چکار کنم و تا چه زمانی قرص را مصرف کنم ؟ ممنون

  • درود بر آقای علی
   درمان ریزش مو بسیار مهم و جدی است
   ار خود درمانی پرهیز کنید و مطمئن باشید تعداد موهایش که شما با خود درمانی از دست خواهید داد
   ارزشش خیلی بیشتر از هزینه ویزیت پزشک شماست
   دکتر قنبری

 7. آیا هیچ روشی هست که بشود موهای از دست رفته ژنتیکی با وسعت زیاد را برگرداند

 8. فروزان /

  با سلام من خانمی ۳۶ ساله هستم که از ۱۸ سالگی موهایم شروع به ریختن کرد همان زمان آزمایشهای هورمونی انجام دادم و مشکلی نبود به هر پزشکی مراجعه کردم قرص آهن تجویز کرد و میگفت باید استرس را کم کنی دو سال پیش ریزش موهویم خیلی شدیدتر از قبل شد بطوریکه جلو سرم خیلی کم پشت شده بود پزشک متخصص قرص فرش هیر و قرص سیپروترون کامپاوند و لوسیون تقویت مو تجویز کرد با مصرف سیپروترون کامپاوند ریزش موها تقریبا کاملا قطع شده موهای جدید شروع به رویش کرد اما با فطع دارو بعد از یکی دوماه دوباره موهایم شروع به ریختن کرد الان هم سه ماهه که دوباره موهای من بطور وحشتناکی در حال ریختنه حتیبا مصرف سیپروترون کامپاوند هیچ بهبودی حاصل نشد قرص آهن خارجی و قرص پری ناتال و اکوفان هم دو هفته است که دارم مصرفمیکنم ولی ریزش موهام روز به روز بیشتر میشه لطفامنو راهنمایی کنید که چیکار باید بکنم من الان در شهری زندگی میکنم که پزشک متخصص وجود نداره .ممنوم

  • درود بر خانم فروزان
   بنظر میرسد شما به بیش از یک دلیل ریزش مو دارید
   باید معاینه شوید
   دکتر قنبری

 9. احمدساکی /

  سلامخسته نباشید.من۳۲سالمه پارسال پیوندکاشت مو انجام دادم الا جلوی موهام خیلی خوب شده ولی کف سرم که کاشت انجام ندادم هنوز کم پشت هست ایا میشه به روش پی ارپی اونا روتقویت کرد؟ریزش موهام هم الان خیلی معمولی هست.البته موهای خیلی چرب ونازکی هم دارم راه تقویتشون چیه؟باتشکر

  • درود بر آقای احمد ساکی
   باتوجه به شرایط سنی
   حتما توجه خاصی به موهای دیگر قسمتها داشته باشید
   این موضوع باید برایتان اولویت بیشتری نسبت به کاشت داشته باشد
   و پی ار پی واقعی بسیار برایتان مناسب است
   دکتر قنبری

 10. با سلام آیا زیاده روی جنسی تاثیری در ریزش مو داره؟ میشه توصیح بدید

 11. سلام
  من ۱۷ سالمه
  قبلا اصلا ریزش مو نداشتم و موهای پر پشتی داشتم
  ولی از قرص های بدن سازی استفاده کردم و ریزش مو هام شروع شد
  الان حدودا ۱ ماهی هست که روزی ۱۲-۲۰ عدد ریزش دارم
  از قرص بدن سازی هم حدود دو هفته استفاده کردم و تا فهمیدم که ریزش دارم قطع کردم
  حس میکنم ریزش اندروژنیک باشه
  تو این سن میتونم قطع کنم و موهامو برگردونم؟

  • درود بر آقای محمد
   باتوجه به شرایط سنی شما موضوعات دیگری هم مطرح است
   برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید
   دکتر قنبری

 12. سلام. اقای دکتر من حدوده ۵ سالی هست که ریزش مو دارم حدود ۳۰ سال سن دارم کف سرم خالی شده که للبته ارثی از پدرم است. Prp کنم یا کاشت ؟؟

  • درود بر آقای ایمان
   باید اول شما را ویزیت کرد
   و بر اساس سطح و شدت ریزش و شرایط بانک مو تصمیم گرفت
   اگر طاس شده باشید پی ار پی بی نتیجه است
   دکتر قنبری

 13. سلام جناب دکتر قنبری
  مدتی هست که متأسفانه معتاد به شیشه شدم
  و موهام خیلی خالی شده و بی جون و شکن
  احتمال خیلی زیاد ریزش موهام
  از عوارض مصرف آمفتامین هست
  بخاطره حفظ آبروم در خانواده و محل کارم یک مرتبه نمیتونم مصرف رو کنار بگذارم و دارم مصرفم رو کم میکنم تا به حدی که فشار کمتری از لحاظ روحی بهم بیاد

  و هم مسئله بالا اتفاق نیوفته
  بازم عذر میخوام چی کار میشه کرد تا دیر نشده موهای ریختم باز گرده البته بعد از ترک مواد . ممنون میشم اگه امکان داره راهنماییم کنید قرصای ویتامین و بکوفن هم گرفتم چند روزی هست که مصرف میکنم محبت میکنید اگه پاسخ بدید
  تشکر

  • درود بر آقای حامد
   همه اشتباه میکنند مهم اینه که جرات تغییر و اصلاح رفتار را داشته باشیم
   لذا برای این اقدام بزرگ به شما تبریک میگم
   حتما برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید
   دکتر قنبری

 14. سلام اقای دکتر خسته نباشید من ١۶ سالمه و ٩ ماه پیش همزمتن با مصرف روکوتان موهامو فر کردم و از دو سه ماه بعد ریزش موهام شروع شد حتی الان که روکوتان را ٣ ماه قطع کردم ریزش شدید دارم و پشت موهام و قسمت چپ بیشتر کمپشت شده
  پدرم هم با سن ۵٢ سال جلوی سرشون تاس هست
  من نگرانم ایا ریزشم ارثی است که روز به روز بدتر میشه؟ و این که کمبود اهن و ویتامین دی هم دارم
  ممون میشم پاسخ بدید

  • درود بر خانم مهتاب
   برای رسیدن به تشخیص مناسب نیاز به بررسی بیشتری هست
   برای ویزیت تشریف بیاورید
   دکتر قنبری

 15. سلام
  من ۲۲ سالمه وریزش موهام خیلی خیلی سریعه
  ماینوکسیدیل استفاده کردم یکم بهتر شد اما هنوز ریزش مو دارم
  طوری که فرق سر وکناره ها خیلیی کم مو شده

  رفتم دکتر گفت شما بیماری ریزش موی آندروژنیک دارید وراه حل ماینوکسیدیل وچندتا داروی دیگه رو به من داد

  حالا به نظرتون موهای من برمیگرده به حالت اول یا همین حالت میمونه یا بدتر میشه

  • درود بر آقای جلیل
   باتوجه به سرعت ریزش که فرمودید احتمال بدتر شدن زیاد می باشد
   حتما درمان با PRP واقعی را مد نظر داشته باشید
   و مقالات PRP را در سایت کاملا مطالعه کنید
   دکتر قنبری

 16. سلام آقای دکتر من چند بار دچار ریزش موی شدید شدم یکی وقتی تقریبا ۱۲ ساله بودم که خدا رو شکر بعد تقریبا ۶ ماه کامل متوقف شد و ی بار هم وقتی ۱۸ ساله بودم که ریزش موی تقریبا شدید گرفتم که اون هم تقریبا بعد از یک سال متوقف شد ولی از سن ۲۳ سالگی دوباره ریزش مو گرفتم که دیگه متوقف نشد کلا رنگ موهام از بور به قهوه ای روشن تغیر کرد جنس موهام بکل تغیر کرده دکتر گفت آندروژنیک و فین پشیا و ماینوکسیدیل و زینک تجویز کرد گفت اگه مصرف کنی هیچوقت پوست سرت از پشت سر معلوم نمیشه ولی الان تقریبا بعد از ۴ سال موهام خیلی کم پشت شده البته داروها رو مداوم مصرف نکردم هر چند با دارو یا بی دارو همیشه ریزش داره موهام به نظر شما تشخیص دکتر درست بوده و ریزش موی بنده آندروژنیکه؟

  • درود بر آقای فرشید
   بنظرم دچار نوعی ریزش سکه ای شدید
   برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید
   دکتر قنبری

 17. سلام اقای دکترخسته نباشید.میخواستم بدونم دوره درمان مزوتراپی چندساله؟من دونفررادیدم که باانجام مزوتراپی الان موهای خیلی پرپشتی دارن منم میتونم امیدوارباشم.؟

 18. با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر
  بنده از دوران دبیرستان ریزش مو پیدا کرده ام و در حال حاضر به اندازه ۲ انگشت جلوی سرم عقب نشینی داشته ام. آیا راه حلی برای درمان موهای من وجود دارد؟
  تشکر

  • درود بر آقای رضا
   برای موهای ازدست رفته نیاز به یک دم عیسی گونه دارید که ما نداریم هرچند که برخی در تبلیغات میگویند که دمی عیسوی دارند !!!!!؟؟؟؟
   اما برای حفظ موهای باقیمانده قطعا PRP واقعی همراه اقدامات جانبی یکی از بهترین شانس های شماست
   برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید
   دکتر قنبری

 19. با سلام.٢٩ ساله هستم. تا ٣ سال پیش موهای پر پشتی داشتم. در عرض ٩ ماه کاهش وزن شدید داشتم،البته رژیم نگرفته بودم. حدود ۶ ماه بعد دچار تلوژن افلوویوم شدم. ولی از آن زمان تا به حال ریزش مو دارم البته به این صورت که ١ ماه قطع میشه و بعد دوباره شروع میشه…. داروهای مصرفی:فینستراید.،اکوفان،بیوتین،زینک…طرح ریزش مویم به صورت اندروژنیک است.. دچار استرس شدید شدم. خواهشمند است راهنمایی بفرمایید. در ضمن بنده رزیدنت چشم پزشکی هستم. به چند نفر از اساتید پوست مراجعه کردم ولی نتیجه بخش نبود.

  • درود بر آقای دکتر امیر
   بنظر میرسد عامل ایجاد تلوژن افلوویوم که احتمالا استرس روحی باشد کماکان ادامه دارد
   لذا در درجه اول درمان روانپزشکی و در موازات آن درمان ریزش مو بهترین اقدام است
   برای مشاوره حضوری منتظر ملاقات شما هستم
   دکتر قنبری

 20. سلام اقای دکتر خسته نباشید.من الان حدود شش ماه است ریزش مو به دلیل کمبود فریتین و ویتامین دی و همچنین به تازگی کم کاری تیرویید دارم و دو ماه است تحت درمانم و الحمدالله ریزش خیلی کمتر شده سوال من اینه ایا موهای ریخته شده برمیگردن ؟ یعنی موهام به حجم قبل میشه؟ مخصوصا پشت موهام که خیلی کمپشت شده و اینکه دختر و١٧ سالمه
  با تشکر

 21. رامین /

  درود دکتر
  خدا قوت
  دکتر جان من مشاور فروش یک شرکتی هستم که محصولی داره که مهار کننده آنزیم ۵- آلفاردوکتاز.
  منضورم اینه که دارو نیست و شامپو در واقع.می خواستم بدونم استفاده از این محصول تو دراز مدت
  برای مشتری های من ممکن ناتوانی جنسی در بر داشته باشه یا خیر؟
  جون اولویت کارم سلامتی مشتری.
  با سپاس

  • درود بر آقای رامین
   راستش بنظرم هر نوع شامپویی برای ریزش مو صرفا جنبه تبلیغاتی و بازاری داره تا اثرات درمانی
   دکتر قنبری

 22. سلام خسته نباشید من ۲۷ سالمه موهای من از سن ۲۰ سالگی شرو به ریزش کرده الانم کم پشت شده سر من زیاد چرب میشه طوری که باید هرروز بشورم از مایع مانکسیدل استفاده کردم مو تو سرم به وجود اومد ولی سرم کم شرو به خارش می کنه ،فقط خارش مو در میاد ولی وقتی قطع میکنم ریزش موهام زیاد تر میشه ممنون باسپاس

  • درود بر آقای حمید
   مقالات مربوط به PRP را مطالعه کنید و سپس برای مشاوره رایگان حضوری تشریف بیاورید
   دکتر قنبری

 23. سلام اقای دکتر
  من سه چهار ساله که ریزش شدید دارم
  و میدونم ریزش مو ناشی از استرس زیاده
  موهام از ناحیه گیج گاه خیلی کم شده و این مساله خیلی منو ارار میده
  مایتوکسیدیل و فیناستراید خوبه ولی اثرش مداوم تیست
  تصمیم دارم پی ار پی انجام بدم
  نطر شما چیه
  و اینکه نواحی کم پشت دارای موهای کرک مانند خیلی ریزه ایاا اونا با پی ار پی رشد میکنه
  تشکر

  • درود بر آقای فرید
   حتما پی آر پی واقعی و با اقدامات تکمیلی انجام دهید اما بدانید که موی کرکی هیچ وقت برای شما با هیچ روشی موی دایم نخواهد شد
   دکتر قنبری

 24. سلام دکتر خسته نباشی.من ۱۷ سالمه از یک ساله پیش موهایم به شدت ریخت ماینوکسیدیل ۲ درصد هم زدم زیاد تاثیر نداشت موهام هم از فقط جلو تا فرق سر میریزه در ضمن شوره شدید هم داشتم که با شستشوی درست درمان شد میخواستم ببینم میتونم بعد درمان شوره امید داشته باشم؟

  • درود بر آقای امید
   اولا همیشه باید امید داشت
   اما شما دچار ریزش موی مردانه هستید و این بیماری درمان قطعی ندارد لیکن قابل کنترل است
   با توجه به سن پایین شما , انشالله نتایج بهتر خواهد بود
   لطفا برای مشاوره رایگان حضوری تشریف بیاورید
   دکتر قنبری

 25. مجتبی از مشهد /

  سلام آقای دکتر. من ۲۵ سالمه. تقریبا از ۲۰ سالگی موهام شروع به ریزش کرد.همون اوایل رفتم دکتر، ماینوکسیدیل و فیناستراید داد،ریزش مو کم شد اما بعد از تموم شدن دوره داروها موهام با شدت بیشتری ریخت، خلاصه اینکه حداقل ۱۰،۱۵ تا دکتر رفتم، ولی فایده ای نداشت.۲ ماه پیش پی آر پی انجام دادم،و دکتر هیرتونیک و فین پشیا برام تجویز کردن(هیرتونیک ایرانی، اما خیلی گرون)، به دلایلی دیگه از هیرتونیک استفاده نکردم، چون با کمال احترام بعضی از دکترا اگه دارویی برایشان پول داشته باشه تجویز میکنن و اصلا به بیمار توجهی ندارن.خلاصه اینکه بازم ریزش مو متوقف نشد. در ضمن با توجه به گفته های دکتران محترم ریزش مو اندروژنیک دارم. آیا بازم پی آر پی برم؟ یا بیخیال شم؟البته دکتری که پی آر پی انجام دادن گفتن که در نهایت باید مو بکارم. خودشون هم کاشت مو اتجام میدن. با تشکر

  • درود بر آقای مجتبی از مشهد
   سن ۲۵ کمی برای کاشت زود است
   ضمنا آیا شما PRP به روش واقعی و اقدامات جانبی انجام داده اید یا فقط از این روشهای لوله ای استفاده کرده اید؟؟؟؟
   دکتر قنبری

   • مجتبی هستم از مشهد /

    والا خدمت شما عارضم که ازم خون گرفتن، گذاشتن توی دستگاه، آقا چرخید چرخید تا پلاسما و پلاکت جدا شد، پلاکتو تزریق کردن توی پوست سرم که خیلی درد داشت، بعدش پلاسما رو روی پوست سرم ریختنو ماساژ دادن. حالا نمیدونم واقعی بود یا نه. البته کلینیک زیبایی معروف رفتم.آقای دکتر تنها بی موی جد و آبادم منم. افسردگی گرفتم. از این طرف هم دیگه خسته شدم بسکه خرج کردمو انواع شامپو و هیرتونیک استفاده کردم. یکی از دوستانم میگفت که روغن شترمرغ مفیده برای مو. حالا من موندمو کله نیمه کچلم.نمیدونم حرف کیو باور کنم.
    خیلی ممنون که جوابمو دادین و حوصله بخرج میدین. یه دنیا ممنون

    • درود بر آقای مجتبی از مشهد
     اول باید بدونید که بیماری ریزش موی مردانه غیر قابل درمان ولی قابل کنترل است
     ونیز اینکه اگر موهای شما خیلی کم پشت شده است , احتمالا کاشت برای شما مناسب تر است
     دکتر قنبری

 26. با عرض سلام خدمت دکتر عزیز
  من ۳۷ سالمه از سن ۲۰ سالگی موهام شروع کردن به ریزش ولی تا سن ۳۳ سالگی آنقدر ریزش موهام زیاد نبودن چند سالی هست که ریزش زیاد شده لازم به ذکر هست که پوست سر من خیلی خارش داره و بیش از اندازه چرب هست به طوری که هر روز مجبورم بشورم البته تا الان هیچ گونه اقدامی جهت درمان انجام ندادم .ممنونم اگه راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

  • درود بر آقای علی
   باید ویزیت شوید تا ببینم برای درمان ریزش مناسب هستید یا کاشت مو
   برای مشاوره حضوری رایگان تشریف بیاورید
   دکتر قنبری

 27. سلام من قبلایکسال فینایداسترایدمصرف کردم الان ۵سال موهام ریش نداره مگه بعدارقطع دارودوباره موها ریزش نمی کنن بس چرا موهای من دیگه نمیریزن؟

  • درود بر آقای علی
   احتمالا الگوی ریزش موی شما از نظر ژنتیکی تمام شده است.
   دکتر قنبری

 28. سلام,آقای دکتر آیاریزش موهنگام شستن سرژنیتیکی هست یاخیر؟

  • درود بر آقای رضا
   ریزش مو بیشتر از ۱۰۰-۵۰ عدد در روز چه در هنگام شستن و یا غیر از آن ، حتما ناشی از یک بیماری است.
   در صورت تمایل برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید.
   دکتر قنبری

 29. ابوالفضل /

  سلام دکترو من حدود پنج ماه پریدنیزول ۵۰ خوردم بعد از قطع دارو بشدت ریزش مو پیدا کردم الان شیش ناه میگذره ولی هنوز به همان روند قبل ریزش دارم میتونید یکم راهنماییم کنید

  • درود بر اقای ابولفضل
   باید برای قطع داروی پردنیزولون به دستورات پزشک توجه میکردید
   ولی عوارض قطع پردنیزولون معمولا کمتر از این مدت هست
   ممکن است عامل دیگری باعث ریزش مو شما باشد
   لطفا برای ویزیت تشریف بیاورید
   دکتر قنبری

 30. با سلام.دختری۲۳ ساله هستم.تا۱۴سالگی موهای بسیار بسیار پرپشتی داشتم.از۱۴ سالگی تاکنون از ریزش مو رنج می برم.هیچکدام از آزمایشاتم اختلال هورمونی را نشان ندادند،اما به تجویز پزشکان دوره های مختلفی قرص هورمونی از جمله فیناستراید هم مصرف کردم.همراه با لوسیون های مختلف….مادربزرگ،خاله،مادر و خواهرم همگی مشکل من را دارند با این تفاوت که آنها کمکاری یاپرکاری تیروئید دارند.اما آنها در سنین بالاتر و پس از زایمان موهای خود را از دست دادند.من در سن بسیار پایینتر و بدون مشکل تیروئید. مزوتراپی،داروها و درمانها ریزش موی مرا تشدید میکردند.حتی استفاده از داروهای گیاهی.ازآنجایی که نتایج کاشت مو رضایت بخش نیست روی آنهم نمیتوانم حساب باز کنم.تروخداا شما دکترها کاری بکنید و چاره ای بیندیشید…

  • درود بر خانم زهرا
   لطفا برای معاینه تشریف بباورید
   هر کاری که بتوانم در جهت کمک شما انجام خواهم داد
   دکتر قنبری

 31. سلام.من دختر ۲۳ساله هستم و مجرد.تو بچگی موهام خیلی پرپشت و بلند بود.ولی از۱۷سالگی ریزش موهام شروع شده وهمچنان ادامه داره.طوری که موهام شده۱/۳حالت قبل.مخصوصا وقتی استرس دارم ریزش موهام خیلی بیشتر میشه.و کف سرم معلومه.مادرم موهای خیلی پرپشتی داره ولی تو خانواده پدری ریزش مو وجود داره حتی بین دخترعموهام و دختر عمه هام.چند باری تبریز دکتر رفتم.محلول نرکیبی از ماینوکسیدیل و شامپوی درمانی ماینوکسیدیل و قرص اهن و اسیدفولیک تجویز کردن.حدودا دو ماه از ماینوکسیدیل استفاده کردم ولی به علت استرس زیاد امتحان فارماکولوژی!!!! موهای هم اندازه و ریزی موقع شونه کردن میریخت از سرم.لطفا راهنمایی بفرمایید دکتر که من کاشت کنم؟چیکار کنم؟ممنون

  • درود بر خانم فرناز
   بنظر میاد شما دچار ریزش مو با بیش از یک عامل هستید
   باید ویزیت و معاینه شوید
   دکتر قنبری

 32. دختری ۲۴ ساله هستم .تقریبا از ۱۶سالگی ریزش مو پیدا کردم و بعد بیست سالگی شدتش بیشتر شد طوری که بسیار زیاد کم شده اند.سال گذشته متوجه شدم تیروئیدیت هاشیموتو دارم بعد مصرف لووتیروکسین بهتر شدم اما باز هم چند ماهی هست ریزش شدید شروع شده. آزمایشات تیروئید م نرمال شده بود. خواستم بپرسم آیا ریزش موی به علت مشکل تیروئید قابل برگشت هست؟ و علت ریزش مجدد چی میتونه باشه؟ سابقه ژنتیک هم نداریم. ممنون و سپاس فراوان

  • درود بر خانم ارام
   ریزش مو دلایل مختلفی دارد
   باید برای ریزش موی اخیر شما دنبال دلایل دیگری بود
   لطفا برای ویزیت تشریف بیاورید
   دکتر قنبری

 33. سلام جناب دکتر
  دختری۲۲ ساله هستم و مدت هاست که پیشانی کشیده ای دارم و از این حالت ناراضی هستم چون نسبت به خانم های دیگه موهای بغل سرم کم هست و این حالت آزار دهنده هست.البته من اختلال هورمون DHEA هم دارم و تحت در مان هستم اما خواهش میکنم راهکاری بگید که موهای بغل پیشانی بنده پر بشه ..بنده شهرستانی هستم و نمیتونم مطب تشریف بیارم.

  • درود بر خانم سارا
   این یه مدل از ریزش موی هورمونی می باشد که شکل ظاهری آن شبیه ریزش موی مردانه است.
   حتما هر چه سریعتر مقالات مربوط به prp را مطالعه نمایید و برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید.
   دکتر قنبری

 34. سلام آقای دکتر من ۲۱سالمه ۳ساله تقریبا ریزش موی سرم زیاد شده مخصوصا این اواخر که هر کسی منو میبینه میگه یه فکری واسه موهات بکن کم پشته بیشتر روی سرم و فرقش.رفتم دکتر گفت احتمالا ریزش موی مردانس.یه ماینکسیدال داد با یه قرص که توی اینترنت خوندم که عوارض داره و بازگشتی الان فقط مولتی ویتا مین هاشو مصرف می کنم.راه طبیعی وجود نداره موهام درست بشه.در ضمن زیادم عرق می کنم یه مدت هم زینک پلاس استفاده کردم تاثیری نداشت.راستی خود ارضایی تاثیر داره روی ریزش مو؟

  • درود بر آقای عرفان
   مقالات مربوط به prp و مباحث سایت را مطالعه نمایید.
   خودارضایی هیچ ارتباطی با ریزش مو ندارد.
   در صورت تمایل برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید.
   دکتر قنبری

 35. سلام من خانومی ۲۸ ساله هستم چند سالی از ریزش مو رنج میبرم خیلی قرص و داروهای مختلف امتحان کردم ازمایشم دادم مشکل هورمونی یا تیروئید هم ندارم پدرم یک مقدار بغل سرش خالی شده ولی برادرام اصلا مشکل ریزش ندارن مادرمم موهای پری داره من نمیدونم دیگه چه مشکلی دارم ادامه زندگی برام سخت شده حتی ۴ بار هم مزوتراپی کردم و قرصهای تقویتی خیلی زیادی خوردم ولی موهام دسته دسته میریزه من ازدواج کردم ولی دچار افسردگی شدم

  • درود بر خانم ریما
   بایستی تشریف آورده و معاینه گردید تا علت ریزش موی شما را تشخیص بدهم،
   ۴۰% از کسانی که ریزش موی هورمونی دارند هیچ سایقه ی مثبت فامیلی ندارند، مزوتراپی را برای خانم ها توصیه نمی کنم.
   در صورت تمایل برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید.
   دکتر قنبری

 36. درود بر دکتر مهربان
  دکتر عزیزن من ٣٢سال سن دارم حدود ٩ماه میشه که اقسمت فرق سرم داره خالی میشه مخصوصا دوماه اخیر بسیار ملموس بوده این ریزش البته من مویی نمیبینم که ازم بریزه فقط تو اینه فرق سرمو میبینم که خالی شده.پدرم و تمام عموهام مو دارن خیلی عالی، یه دایی دارم که کجله

  • چرا نصف پیامم ارسال شد ، دکتر جان من فینستراید +زینک+ماینکسیدل ۵٪‏ مصرف میکنم ماینکسیدل صبحها یک میلی لیتر مصرف میکنم و شبها محلول ماینکسیدل و لمینی رو میکس یک میلی مصرف میکنم، ایا زینک ٣٠mg ایرادی نداره یا زینک ۵mg مصرف کنم با توجه به اینکه ریزش من اندروژنیک هست

   • درود بر شهریار
    زینک حدود ۱۰ میلی گرم کافی می باشد ولیکن چه ترکیبی از زینک باشد و به چه صورت و در چه زمانی مصرف گردد تا جذب بالاتری داشته باشد مهمتر است.
    در صورت تمایل برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید.
    دکتر قنبری

  • درود بر آقای شهریار
   ژن ریزش مو از مادر منتقل می شود.
   بایستی ویزیت گردید تا تشخیص مشخص گردد.
   در صورت تمایل برای مشاوره رایگان تشریف بیاورید.
   دکتر قنبری

 37. امیرعباس /

  با سلام خدمت شما
  ببخشید من واسه کم پشتی موهام به پزشک مراجعه کردم و ایشون گفتن که نیاز به دو بار مزوتراپی یکی قبل از پی ار پی و دیگری بعد از اون..سوال من اینه که ایا بعد از پی ار پی میشه مزوتراپی انجام داد یا خیر؟ و اگه میشه انجام داد زمان بین این دو چه مقداری باید باشه که به پی ار پی اسیب نزنه؟
  ممنون اگه جواب بدین

  • درود بر آقای امیرعباس
   بعد از انجام پی آر پی یا حتی قبل از آن، نیازی به انجام مزوتراپی نیست،
   کسانی این پیشنهاد را می دهند که به پی آر پی که انجام می دهند اطمینانی ندارند و یا اینکه پی آر پی واقعی انجام نمی دهند.
   توصیه میکنم مقالات مربوط به پی آر پی از سایت بنده را مطالعه بفرماید.
   دکتر قنبری

 38. سلام خوب هستین من پسر ١۶ساله هستم دوسال پیش موهام سیاه سیاه بود الان احساس مى کنم از پیشانیم زرد رنگ میشه در ضمن مو هاى زرد نازک تر و احساس میکنم خط رویشم یکم پشت رفتند مشکلم چیه

  • درود بر علی عزیز
   به نظر می رسد مشکل شما ژنتیکی است
   در صورت تمایل برای مشاوره حضوری رایگان تشریف بیاورید.
   دکتر قنبری

 39. سلام من کورتوزیل نیم میلیگرم مصرف میکنم تا آخر عمرم. الانم خانم ۳۴ سالمه یک ساله که مصرف میکنم. ریزش موی شدید دارم نصف موهام ریخته. آیا دچار طاسی میشم یا راهی برای درمان هست . موهایی که ریخته قابل رشد هست.؟

  • درود بر خانم اسدی
   با توجه به اینکه من نمی دو نم عتت ریزش موی شما بیماری زمینه ای است یا چیز دیگری و لازم به دانستن اطلاعات کافی می باشدبهتر است
   در صورت تمایل برای مشاوره حضوری رایگان تشریف بیاورید.
   دکتر قنبری

 40. مجدد سلام من همون خانمی هستم که کورتیزول مصرف میکنم. دکتر پوستم بهم محلول پروژسترون ۵ درصد به همراه قرص اکوفن داده. تازه یک هفته هست مصرف میکنم . تاثیری در رویش موهای ریخته شده داره. در ضمن محلول پروژسترون اگر با جاهای دیگر بدن تماس داشته باشه باعث رشد مو در ناحیه مورد تماس میشه؟؟

  • درود بر خانم اسدی
   باتوجه به اینکه من شما رو ندیدم بهتر است که این سوالات را از پزشک درمان خودتون بپرسید یا
   در صورت تمایل برای مشاوره حضوری رایگان تشریف بیاورید.
   دکتر قنبری

 41. سلام من ی دختر ۲۴ سالم و حدود ۷ ماه ک ریزش موی تقریبا شدید دارم به دکتر مراجعه کردم ک گفت از نوع ریزش اندروژنیک.و گفتش اگه ده ماه از این محلول و داروها استفاده کنم موهام به حالت اولش بر میگرده.میخواستم بدونم واقعا درسته؟ یا نه اصلا ریزش موی اندروژنیک درمانی نداره؟ هنوز موهام دچار کچلی نشده ولی در کل خیلی کم پشت شده.از نظر مواد معدنی و تیروئید اینا هم کاملا نرمال بودم. فقط میترسم دکتر امید واهی بهم داده باشه.

  • درود بر خانم سما
   بله باتوجه به نوع ریزشتون میتونه بدتر هم بشود
   بهترین درمان برای شما انجام پی ار پی واقعی هست

   در صورت تمایل برای مشاوره حضوری رایگان تشریف بیاورید.
   دکتر قنبری

 42. علیرضا /

  سلام..
  آقای دکتر با مصرف دارو ها(محلول سریتا ۲ و قرص ساوپالمتو کمپلکس) امکان رویش مجدد مو های ریخته وجود دارد؟؟

  • درود بر اقای علیرضا
   خیر.زمانی که فولیکولی از بین رفته باشد با هیچ دارو و روشی رویش
   مجدد نخواهد داشت.مگر اینکه فولیکول زنده باشد .هر چند خیلی ضعیف
   در صورت تمایل برای مشاوره حضوری رایگان تشریف بیاورید.
   دکتر قنبری

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *