آیا پی ار پی PRP واقعا موثر است ؟

آیا پی ار پی PRP واقعا موثر است ؟


آیا PRP واقعا موثر است ؟

عوارض PRP چیست؟

 

کاربرد پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) در پزشکی  یک استراتژی درمانی می باشد که بر اساس فاکتورهای رشد خودی پایه ریزی شده است.

برای مطالعه در مورد تعریف PRP اینجا کلیک کنید.

در سالهای اخیر تبلیغات اغراق آمیز راجع به استفاده از پلاسمای حاوی پلاکت تغلیظ شده ( PRP (Platelet Rich Plasma بی وقفه منتشر شد، تبلیغات افسار گسیخته در حیطه PRP نگرانی را در مورد منافع واقعی PRP بوجود آورد، چرا که چنان تاثیرات مبالغه آمیز  ( همانند غول چراغ جادو ) به PRP نسبت داده شد که مطمئنا توقعی که در بیماران به وجود می آید ، اصلا با واقعیت این روش منطبق نیست و در همین سالهای اخیر به تدریج بیماران ناراضی و رویگردان از این روش را می توان دید.

 

  • مشکلات سیستم های موجود تهیه PRP

 

یکی از مشکلات اساسی در افزایس شیوع پاسخ های منفی در حیطه PRP روشهای غلط تهیه PRP است.

روشهای غلط خونگیری و نیز استفاده از کیت های لوله ای که به شکل های مختلف موجب آسیب به پلاکت میشوند و همینطور ریسک بسیار بالای عفونت در این کیت های لوله ای ازجمله دلایلی هستتد که موجبات نتایج ضعیف PRP را فراهم کرده اند.

مقالات بسیاری در دنیا افزایش شیوع عفونت را در کیت های لوله ای نشان داده اند.

یکی دیگر از دلایل اصلی کاهش پاسخ بیماران در روش PRP عدم تناسب حجم خونگیری با درمان مورد نظر میباشد، بعنوان مثال برای درمان ریزش مو به حدود ۱۵ میلی لیتر PRP با غِلظت بالای چهار برابر خون کامل نیاز میباشد، و برای تهیه این حجم از PRP نیاز به حدود ۱۰۰ میلی لیتر  خونگیری هست، در حالی که کیت های لوله ای حداکثر ۱۰ میلی لیتر به ازای هر لوله توان خونگیری دارند.

مضاف بر اینکه در بسیاری از بیماری ها لازم است که PRP با روش های دیگری ادغام گردد تا شانس موفقیت درمان افزایش یابد.بعنوان مثال در درمان تیرگی دور چشم بوسیله PRP لازم است که حدود ۱۰ میلی لیتر پی ار پی با غلظت حدود ۵ برابر مهیا گردد تا شانس موفقیت درمان افزایش یابد.

لذا استفاده از کیت های لوله ای نه تنها از نظر کیفی بشدت دچار اختلال هستند بلکه از نظر کمی و حجم خونگیری نیز دچار مشکلات متعدد می باشند.

اساسا مردم باید بدانند که به هر چیزی که بسیار راحت بدست میاید بایستی شک کنند.

چطور میشود پذیرفت که با ۲۰ میلی لیتر خونگیری و ۲۰ دقیقه سانتریفوژ معجونی بدست آید که بتواند همچون غول چراغ جادو درمان همه چیز باشد.

 

لذا در پایان به همه خوانندگان محترم توصیه میشود که قبل از انجام هر اقدام زیبایی بطور مفصل مطالعه نمایند و البته به مراکز مجاز که تبحر لازم را دارند مراجعه نمایند.

 

 

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>